W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Gmina Osiecznica

 

Herby Gminy Osiecznica

 

Wójt: Waldemar Nalazek
Przewodniczący Rady Gminy: Piotr Koza

 

Urząd Gminy
ul. Lubańska 43, 59-724 Osiecznica
www.osiecznica.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 075 731 21 07, 075 731 21 11, fax 075 731 21 48

 

Gmina liczy około 7 tys. osób, zamieszkujących 11 miejscowości wiejskich.

Już w okresie wczesnośredniowiecznym na terenie gminy znajdowała się pierwsza miejscowość, która leżała w okolicach Ołoboku. Natomiast w 800 roku n.e. istniała w Ołoboku świątynia pogańska na cześć boga, którego nazywano Milogiem. Miejscowość ta była więc miejscem kultu Słowian. W 1297 r. w Kliczkowie został wzniesiony zamek, który stał się własnością księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Na terenie zamku znajdowała się biblioteka, posiadająca jeden z największych na Śląsku zbiorów, który liczył 30 tys. tomów. Ostatnim właścicielem zamku przed wybuchem II wojny światowej był syn Fryderyka Hermana Jana Jerzego hrabiego zu Solms-Baruth. Zamek nie uległ zniszczeniom w wyniku działań wojennych, jednakże w roku 1945 stał się ofiarą grabieży dokonanej przez wojska sowieckie. W 1999 r. podjęto decyzję o odbudowie obiektu i jego adaptacji na cele konferencyjno – wypoczynkowe. Obecnie zamek jest jedynym o takim standardzie i spektrum usług centrum na terenie powiatu. Ponadto na terenie posiadłości organizowane są imprezy plenerowe, m.in. Majówka Rycerska oraz Obchody Dnia Świętego Huberta.

W XIX w. gmina charakteryzowała się wysokim poziomem uprzemysłowienia ze względu na słabą jakość gleb. Istniała tu w owym czasie m.in. papiernia, fabryka papy oraz pierwsza fajansiarnia, przekształcona w zakład produkujący porcelanę w 1865 r., i jedna malarnia. Od XIX wieku do dnia dzisiejszego z produkcji ceramicznej znana jest przede wszystkim Parowa.

Przez obszar gminy przepływa rzeka Kwisa, która zachowała swój naturalny charakter, wody wysokiej klasy czystości oraz zróżnicowane zespoły flory i fauny.

W 2007 r. gmina została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem - “Dolnośląskim Kluczem Sukcesu” - w kategorii dla najbardziej gospodarnej gminy wiejskiej na Dolnym Śląsku za 2006 r. Ponadto zdobyła w 2007 r. drugie miejsce w pierwszym dolnośląskim rankingu serwisów samorządowych w kategorii gmin wiejskich “Interaktywna Gmina. Lider Internetu 2007”.

opracowano na podstawie: albumu Powiat Bolesławiecki, strony internetowej www.osiecznica.ug.gov.pl, www.stat.gov.pl