W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Aby poprawnie wyświetlić załączniki potrzebny jest darmowy program Adobe Reader. Aby ściągnąć, kliknij w ikonę poniżej.

 

pdf download

Załatw swoją sprawę !

Wpis do ewidencji szkół/placówek niepublicznych i nadawanie uprawnień publicznych szkole niepublicznej

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.),
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 64, poz. 565 ze zm.).

Wymagane dokumenty

  1. Zgłoszenie wpisu do ewidencji powinno zwierać następujące dane:
    • oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę,
    • miejsce zamieszkania lub siedziba osoby prowadzącej.
    • określenie typu szkoły lub rodzaju placówki oraz datę rozpoczęcia jej funkcjonowania, w przypadku liceum profilowanego określenie profili kształcenia ogólnozawodowego, odnośnie szkół prowadzących kształcenie zawodowe ? nazwy zawodów, w jakich szkoła będzie kształcić;
  2. Informacja o miejscu prowadzenia szkół i warunkach lokalowych (jeżeli szkoła/placówka będzie prowadzona w innym budynku niż budynek szkolny wymagana jest opinia powiatowej państwowej straży pożarnej i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego);
  3. Statut szkoły lub placówki zgodny z obowiązującym prawem;
  4. Kwalifikacje pracowników pedagogicznych i dyrektora;
  5. Zobowiązanie do przestrzegania wymagań art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Niepubliczna szkoła ponadgimnazjalna ubiegająca się o nadanie uprawnień szkoły publicznej z dniem rozpoczęcia działalności, może uzyskać wpis do ewidencji, jeżeli osoba prowadząca przedstawi pozytywną opinię właściwego kuratora oświaty o spełnieniu wymagań określonych w art. 7 ust. 3, która stwierdza, że szkoła:

  1. realizuje programy nauczania uwzględniające podstawy programowe kształcenia ogólnego, w przypadku liceum profilowanego ? również podstawę programową kształcenia w profilach kształcenia ogólnozawodowego,
  2. w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie w danym zawodzie realizuje obowiązkowe zajęcia edukacyjne w cyklu nie krótszym oraz w wymiarze nie niższym niż określony w ramowym planie nauczania dla szkół publicznych danego typu,
  3. stosuje ustalone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów, z wyjątkiem egzaminów wstępnych,
  4. prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla szkół publicznych,
  5. w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe ? kształci w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego i specjalności występujących w gospodarce narodowej - określonych w drodze rozporządzenia wydanego przez właściwego ministra do spraw oświaty i wychowania,
  6. zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych.

Opłaty

Brak opłat

Przewidywany termin załatwienia sprawy

niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od daty zgłoszenia

Sprawę załatwia i udziela szczegółowych wyjaśnień

Inspektor Ewa Tryka

Wydział

Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu

Numer pokoju

708 (VII piętro ?wieżowiec?) pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1, 59-700 Bolesławiec

Telefon

075 735 14 15

E-mail

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Godziny pracy

poniedziałek od 08:00 do 16:00, wtorek ? piątek od 07:00 do 15:30

Sposób załatwienia sprawy

  • Zaświadczenie o wpisie do ewidencji szkół/placówek niepublicznych,
  • Decyzja o nadaniu szkole/placówce niepublicznej uprawnień szkoły publicznej.

Tryb odwoławczy

od decyzji służy odwołanie do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu, za pośrednictwem Starosty Bolesławieckiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Uwagi realizacyjne

  1. Postępowanie w sprawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych lub nadania uprawnień szkole/placówce niepublicznej uprawnień szkoły publicznej wszczyna się na wniosek (zob. wymagane dokumenty) osoby zainteresowanej.
  2. Analiza przedłożonej dokumentacji, gdy spełnia wymogi formalne - dokonanie wpisu do ewidencji następuje w terminie 30 dni od daty zgłoszenia. Organ ewidencyjny z urzędu doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje:
    • właściwemu kuratorowi oświaty,
    • właściwemu organowi podatkowemu,
    • w przypadku szkoły lub placówki artystycznej, także ministrowi właściwemu do spraw kultury i dziedzictwa narodowego.
  3. Starosta Bolesławiecki w drodze decyzji nadaje szkole lub placówce niepublicznej uprawnienia szkoły/placówki publicznej.
    a. W przypadku dokumentacji niespełniającej wymogów formalnych ? wzywa się wnioskodawcę do ich uzupełnienia w wyznaczonym terminie. Po uzupełnieniu braków Starosta Bolesławiecki dokonuje wpisu do ewidencji i wydaje decyzję w tej sprawie.
    b. Starosta Bolesławiecki wydaje decyzję o odmowie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, jeżeli zgłoszenie nie zawiera danych, wymienionych w art. 82 ust. 2 ustawy o systemie oświaty i mimo wezwania nie zostaje uzupełnione.
  4. Wpis do ewidencji szkoły i placówki niepublicznej podlega wykreśleniu w przypadkach, o których mowa w art. 83 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.
  5. Wykreślenie z ewidencji następuje w drodze decyzji wydanej przez Starostę Bolesławieckiego i jest jednoznaczne z likwidacją szkoły lub placówki niepublicznej.