W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

Aby poprawnie wyświetlić załączniki potrzebny jest darmowy program Adobe Reader. Aby ściągnąć, kliknij w ikonę poniżej.

 

pdf download

Załatw swoją sprawę !

Nieodpłatna pomoc  prawna w Powiecie Bolesławieckim:

 I.Punkty prowadzone przez Powiat:

 

 1. Punkt w Bolesławcu – siedziba Starostwa Powiatowego w Bolesławcu, ul. Armii Krajowej 12 pokój nr 4 parter – od poniedziałku do czwartku w godz. 1100 – 1500, piątek w godz. 800 – 1200 , porad udziela 4 adwokatów.

2. Punkt w Nowogrodźcu – siedziba Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu, ul. Asnyka 53 – od poniedziałku do piątku w godz. 800 – 1200, porad udziela 3 radców prawnych.

 

II. Punkty prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” w Mikołowie, ul. Żwirki i Wigury 6a, lok. 234, która została wyłoniona w otwartym konkursie ofert na zlecenie realizacji zadania publicznego w 2016 r. – prowadzenie dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:

 

1. Punkt w Osiecznicy – siedziba Urzędu Gminy w Osiecznicy, ul. Lubańska 43 –  poniedziałek i piątek w godz. 730 – 1130, od wtorku do czwartku w godz.1500 – 1900, porad udziela radca prawny, członek Stowarzyszenia na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” w Mikołowie.

2. Punkt w Gromadce – siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wierzbowa 19 –  poniedziałek i piątek w godz. 1400 – 1800, od wtorku do czwartku w godz. 800 – 1200, porad udziela prawnik, o którym mowa w art. 11 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015, poz. 1255), członek Stowarzyszenia na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” w Mikołowie.

 

 

Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej:

-       prawo pracy,

-       ubezpieczenia społeczne,

-       sprawy administracyjne,

-       prawo podatkowe,

-       sprawy cywilne,

-       sprawy karne,

-       przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej

 

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

-       sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu,

-       udzielenie informacji o stanie prawnym i przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach,

-       wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,

-       pomoc w sporządzeniu projektu pisma z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym.

 

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:

-       podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

-       z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego,

-       związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej realizowanym przez Powiat Bolesławiecki samodzielnie oraz w porozumieniu z gminami: Nowogrodziec, Osiecznica i Gromadka.

 

Dokumenty potwierdzające uprawnienia do

nieodpłatnej pomocy prawnej:

 

1)            seniorzy po 65 r. ż. i młodzież do 26 r. ż.  – dokument stwierdzający tożsamość;

2)            posiadacze Karty Dużej Rodziny – ważna Karta Dużej Rodziny;

3)            osoby, które otrzymały świadczenie z pomocy społecznej – oryginał albo odpis decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenie o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (świadczenie w postaci interwencji kryzysowej, pracy socjalnej, poradnictwa, uczestnictwa w zajęciach klubu samopomocy, klubu samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, schronienia
w formie ogrzewalni i noclegowni, sprawienia pogrzebu, a także przyznanie biletu kredytowanego);

4)            kombatanci – zaświadczenie, o którym mowa
w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;

5)            weterani – ważna legitymacja weterana albo legitymacja weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa;

6)            osoby zagrożone lub poszkodowane w wynika katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej – oświadczenie, że w wyniku wystąpienia katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty