W celu prawidłowego działania, strona wykorzystuje pliki COOKIES!!!. Jeżeli nie wyrażasz zgody, wyłącz obsługę Cookies w opcjach przeglądarki.
Więcej informacji

Rozumiem. Nie pokazuj więcej tego komunikatu..

MENU
tel.: 75 732 32 58

                                  Interreg i Euroregion Nysa                     logo small bpcs logo-szpital pcpr big  logo

znak pol

fundacja logo-psp

 

  ekoportal 160

 

sex-videos-720p

Zdobnik ceramiki

Starania powiatowej edukacji w utworzeniu zawodu zdobnik ceramiki są bardzo realne.  Stosowny wniosek został złożony do Ministra Gospodarki jeszcze w listopadzie 2015 roku, a efektem było ujęcie w klasyfikacji zawodów technika ceramika.

Obecnie istnieją dwa związane z ceramiką - operator urządzeń przemysłu ceramicznego w branżowej szkole I stopnia, w którym uczą się obecnie 2 osoby oraz technik ceramik, w którym uczy się 12 osób w ZSOiZ w Bolesławcu.  Starosta Bolesławiecki Karol Stasik podczas konferencji w ZSOiZ w Bolesławcu podkreślił potrzebę kształcenia zdobników ceramiki ze względu na duże zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy. W firmach ceramicznych na terenie powiatu bolesławieckiego zatrudnionych jest blisko 2000 osób, w tym 50% zdobników. Następuje luka pokoleniowa, którą powinno wypełnić kształcenie nowej kadry. Starosta zauważył, że w spotkaniu uczestniczą przedstawiciele firm stosujących cały przekrój zdobienia i różnych technologii, co jest niezwykle istotne przy opracowywaniu ogólnej podstawy kształcenia w zawodzie. Jego zdaniem szczególny udział w jej przygotowaniu powinni brać technolodzy, znający specyfikę produkcji.  Przedstawiciele pracodawców zgłosili swoje obawy z powodu braku zainteresowania młodzieży kształceniem w zawodach ceramicznych. W konsekwencji konieczne jest stworzenie systemu motywacyjnego np. branżowych stypendiów. Zauważono również konieczność kształcenia dorosłych. Działania powinny być promowane oraz wyjaśniane potrzeby i znaczenie zawodu w celu wytworzenia „mody na zawód”. Podczas spotkania wywiązała się również dyskusja na temat możliwości rozszerzenia kształcenia  w zawodzie. Zaproponowano dołączenie modelarza do zdobnika, z uwagi na brak modelarzy na rynku pracy. Następnie dyskutowano na temat rozszerzenia przeznaczenia nowego zawodu nie tylko dla ceramiki, ale również zdobienia szkła, czy tkanin. Pojawiły się nowe propozycje bardziej ogólnej nazwy zawodu: zdobnik,  zdobnik modelarz, zdobnik dekorator. Ustalono, że sprawa ta zostanie przeanalizowana i skonsultowana w lokalnych środowiskach.  Pracodawcy obecni na spotkaniu zauważyli ponadto „wartość dodaną” współdziałania przy wprowadzaniu nowego zawodu i możliwość rozszerzenia współpracy firm przy: promocji, pozyskiwaniu środków unijnych, czy ustalaniu wspólnych stanowisk (np. w sprawie ceł) i być może docelowo utworzenia „klastra ceramicznego” - film